Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Návrat Klause? Bylo by to oživení proti současným „nudařům“, říká prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman včera opět vystoupil v tradičním čtvrtečním pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem. V rozhovoru se vyjádřil se k aktuálním událostem na domácí politické scéně, zejména demonstracím proti Andreji Babišovi nebo možnosti návratu exprezidenta Klause do vysoké politiky.

Demonstrací proti premiéru Andreji Babišovi a jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti se podle fotografií účastnili i dva bývalí premiéři této země – Bohuslav Sobotka a Mirek Topolánek. Právě nad tím se Zeman pozastavil. „Já jsem se teď zasmál, když jsem zjistil, že na demonstracích ohledně změn v justici byli dva bývalí premiéři Topolánek a Sobotka, kteří jako premiéři měli spoustu příležitostí, jak tu justici zlepšit, nepovedlo se jim to, a teď demonstrují za její zlepšení,“ podivil se Zeman. „Jak ušlechtilé,“ dodal.

Dalším tématem byla otázka návratu někdejšího prezidenta a premiéra Václava Klause do politiky, o které mluvil v souvislosti s novou politickou stranou svého syna Václava Klause mladšího. „To říká už delší dobu pod heslem: Nikdy neříkej nikdy. Víte, já si Václava Klause vážím, měl jsem s ním celou řadu sporů, ať už se týkaly kuponové privatizace nebo té jeho poslední amnestie. Ale za prvé je to člověk, který něco ví a něco zná, a za druhé dokázal držet slovo, což je v české politice téměř neobvyklé,“ ocenil Klausův charakter prezident. „Kdyby se skutečně vrátil do politiky, bylo by to jisté oživení proti těm nudařům,“ narážel Zeman na současné nevýrazné osobnosti v politice.

Prezident v pořadu také zhodnotil svou poslední – pátou – cestu do Číny. „Myslím si, že z těch pěti návštěv to byla nejúspěšnější návštěva, protože se podařilo odblokovat některé problémy,“ prohlásil. Nejvíc se psalo o Jágrovi, Nedvědovi, fajn, je to hezké, je to milé, je to fajn, ale pro mě bylo při nejmenším stejně tak důležité jednání s čínským prezidentem – a tohoto tématu si nikdo z českých novinářů nepovšiml – o certifikaci českých letadel L410 na čínském trhu, protože ten trh je bezpochyby obrovský a protože náš letecký průmysl by tam mohl získat významné odbytiště, jako ho už dnes má třeba automobilka Škoda,“ upozornil prezident.