Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ne ruský ani čínský. Jsem jen agent České republiky, řekl Zeman v rozhovoru pro ruskou agenturu

Prezident Miloš Zeman v pondělním rozhovoru pro ruskou agenturu RIA Novosti označil za „naprosté idioty“ politiky, kteří jej považují za agenta ruského prezidenta Vladimira Putina. Ohradil se tak proti častému tvrzení svých politických oponentů, kteří jej označují tu za ruského, tu za čínského agenta. Prezident v rozhovoru také varoval před novou studenou válkou.

„Víte o tom, že jsem nejen ruský agent? Já jsem taky čínský agent. Agent Izraele. Ale v podstatě jsem jen agent České republiky. A to ti politici dobře vědí, ale v rámci politického boje to tvrdí. Pokud bych byl proamerický, jiná část politického spektra by tvrdila, že jsem agentem Spojených států. Vždy na tomto světě vás budou obviňovat, že jste něčí agent,“ prohlásil prezident a dodal, že by si přál být agentem Monaka či San Marina, ale nepovedlo se mu to.

V souvislosti s výročím konce druhé světové války a zpochybňování role Sovětského svazu v porážce nacismu Zeman poznamenal, že známý filozof George Santayana říkal, že ten, kdo zapomene na svou minulost, je odsouzen ji znovu prožít. „Znamená to, že pokud zapomínáme na závěry druhé světové války, možná se vracíme ke studené válce. Ale to je nesmírná chyba – nová studená válka. Nemluvě ani o riziku nové světové války,“ varoval.

Na závěr se rozhovor stočil na strategické téma dostavby jaderné elektrárny Dukovany. Prezident Zeman prohlásil, že osobně nic nemá proti účasti ruských společností v této soutěži. Uvedl také, že podmínky jsou stejné pro všechny zájemce, tedy cena, technické podmínky a zapojení českých firem.