Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Nejdůvěryhodnější osobností světové politiky je pro Čechy Miloš Zeman

Nejdůvěryhodnější osobností z vybraných světových politiků zůstává pro Čechy podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) prezident Miloš Zeman. Za ním se umístil slovenský prezident Andrej Kiska a maďarský premiér Viktor Orbán, kteří si oproti loňskému průzkumu výrazně polepšili.

Zemanovi podle nyní zveřejněného průzkumu důvěřuje 50 procent dotázaných (o tři procentní body více než v dubnu loňského roku) a 43 procent mu nedůvěřuje (o čtyři procentní body méně). Zeman žebříčku světových státníků vévodí od roku 2014 a jeho důvěra po celou dobu kolísá kolem padesátiprocentní hranice.

Po Zemanovi Češi nejvíce důvěřují slovenskému prezidentovi Andreji Kiskovi. Důvěra Kiskovi se zvýšila z 33 na 44 procent, nedůvěra klesla z 30 na 25 procent. Ze čtvrté na třetí příčku v žebříčku důvěryhodnosti se dostal Viktor Orbán, který si v důvěře polepšil z 25 na 34 procent, přičemž nadále mu nedůvěřuje zhruba čtvrtina lidí.

S největší nedůvěrou čeští občané naopak vnímají německou kancléřku Angelu Merkelovou, amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho ruského protějška Vladimira Putina, k nimž nově přibyl severokorejský vůdce Kim Čong-un. „Nejvyšší podíly nedůvěry se objevily v případě Angely Merkelové (70 procent), Donalda Trumpa (68 procent), Vladimira Putina (67 procent), Kim Čong-una (66 procent) a Petra Porošenka (54 procent),” uvádí CVVM.

Průzkum CVVM se uskutečnil od 1. do 13. prosince loňského roku. Zapojilo se do něj 1078 lidí starších 15 let.