Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Nejúspěšnějším českým premiérem jsem byl já, druhý je Babiš, řekl Zeman v rozhovoru

Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor slovenskému portálu Pravda, ve kterém se dotkl řady vnitropolitických otázek a aktuálních témat zahraniční politiky.

Jedna z otázek rozhovoru byla věnována současnému českému premiérovi Andreji Babišovi. „Babiše považuji nejen za mého přítele, ale především za druhého nejúspěšnějšího premiéra po listopadové sametové revoluci. První jsem byl samozřejmě já…“ uvedl Zeman a dodal, že považuje za prezidentskou povinnost Babiše podporovat. Za své úspěchy na postu předsedy vlády Zeman označil prosazení decentralizace a vytvoření krajské samosprávy, profesionalizaci české armády a likvidaci povinné vojenské služby a také privatizaci bank.

Ohledně mezinárodní situace pak Zeman uvedl, že nesouhlasí s odchodem sil Severoatlantické aliance z Afghánistánu. Obává se totiž, že radikální hnutí Tálibán po stažení NATO svrhne afghánskou vládu a vytvoří nové teroristické centrum, financované narkomafiemi, jako tomu bylo před americkou invazí v roce 2001. „Považuji proto odchod spojeneckých vojsk z Afghánistánu za kapitulaci před teroristy, za projev určité zbabělosti, která mi trochu připomíná ústupky vůči nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi,“ prohlásil Zeman.

Český prezident také uvedl, že nemá nic proti “selektivnímu rozšiřování” Evropské unie, například o Srbsko, protože „je to rozumná země, která nepodléhá nátlaku velmocí a kráčí vlastní cestou, protože dějiny Srbska jsou dějinami hrdosti, nepoddajnosti“. Naopak ohledně možnosti přijetí Ukrajiny do EU prezident prohlásil, že „o Ukrajině se říká, že její životní úroveň, měřená reálnými mzdami, se nachází někde na úrovni Bangladéše“. A tak kdyby měla dostávat dotace z EU, „znamenalo by to, že všechny peníze by šly do Kyjeva“. A vzhledem ke korupci „nikdy nebude jistota, že přijdou k těm, komu mají patřit, ale naopak skončí v kapsách oligarchů“.