Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Největšími favority na prezidenta ČR 2023 jsou Petr Pavel, Andrej Babiš a Josef Středula

Prezidentské volby se uskuteční už příští rok na jaře, kdy současnému prezidentovi Miloši Zemanovi skončí druhý mandát. Několik kandidátů už svůj zájem o nejvyšší úřad oznámilo, někteří už dokonce zahájili kampaň, byť kandidaturu dosud oficiálně nepotvrdili. Největší favorité se dají vyčíst z průzkumů veřejného mínění, zajímavou  indicií jsou i kurzy sázkových kanceláří.

Největší podporu mají Petr Pavel a Andrej Babiš, s velkým odstupem následují Pavel Fischer, Josef Středula nebo Danuše Nerudová. Žádný kandidát pravděpodobně nezíská majoritní podporu napoprvé, a proto očekávejme druhé kolo prezidentských voleb. Celkového vítěze vyhlížejí také sázkové kanceláře, které vypisují kurzy a přijímají sázky na budoucího prezidenta.

Sázková kancelář vypisuje nejnižší kurz na kandidáta, kterého vnímá jako nejpravděpodobnějšího vítěze. Přední pozice jsou většinou obsazeny takto: Petr Pavel (2,25 – 2,60), Andrej Babiš (3,15 – 3,30), Pavel Fischer (10 – 11), Josef Středula (12 – 13), Danuše Nerudová (14 – 15).

Petr Pavel, Pavel Fischer a Josef Středula potvrdili svoji kandidaturu. Andrej Babiš a Danuše Nerudová zvažují, že udělají stejný krok. V sociologických průzkumech a sázkových kancelářích zaznívají také další jména, jejichž nositelé však buďto svoji kandidaturu vyloučili, nebo mají malé šance na zvolení. Jsou mezi nimi například Alena Schillerová, Alena Vitásková, Alexandr Vondra, Dana Drábová, Miloš Vystrčil, Mirek Topolánek nebo Pavel Rychetský.