Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Nejvíce peněz na kampaň zatím vybral Jiří Drahoš

Do začátku prvního kola prezidentských voleb zbývá něco málo přes jeden měsíc a kampaně kandidátů jsou v plném proudu. Někteří jsou vidět více, někteří méně. Každý z nich si ale musel pro účely kampaně povinně založit transparentní účet, kde se může každý občan podívat, kdo na kampaň přispívá a za co kandidáti utrácejí.

Nejvíce prostředku zatím na svém transparentním účtu nashromáždil vědec Jiří Drahoš. Na volební aktivity se mu podařilo od sponzorů a občanů získat více než 27,5 milionu korun. Konkrétně k dnešnímu dni se stav jeho účtu pohybuje kolem 12 milionů, přičemž doposud už do kampaně investoval zhruba 15 milionů. Mezi Drahošovy nejštědřejší dárce patří miliardáři Luděk Sekyra (podniká v realitách) a Dalibor Dědek (podniká v oboru zabezpečovacích systémů).

Co se týče stavu volebního účtu, druhý v pořadí za Jiřím Drahošem je podnikatel Michal Horáček. Ten si sice transparentní účet podle požadavků zákona zřídil, dary na něm ale nepřijímá. Již dopředu avizoval, že si celou kampaň a všechny volební výdaje hodlá platit z vlastních zdrojů. Dosud si na svůj účet poslal už 14 milionů, podle dostupných údajů zatím utratil zhruba 9,7 milionu korun. Několik set tisíc ale podle Horáčka ještě čeká na vyúčtování. Horáček chce kampaň vést hospodárně, v případě potřeby je ale připraven vyčerpat limit výdajů pro první kolo voleb až do povolené výše 40 milionů korun.

Obhajující Miloš Zeman zatím nasbíral téměř 470 000 korun, převážně od drobných dárců. Zatím jediným výdajem, který lze z nahlédnutí na transparentní účet vyčíst je zpět přeposlaná chybná platba. Jak Zeman stále říká, žádnou kampaň nevede, a tak se není ani co divit, že mu peníze z volebního účtu neubývají.

Mirek Topolánek, který se do boje o Hrad zapojil doslova na poslední chvíli zatím nashromáždil více než 4 miliony korun, jeden milion už stihl utratit. Kromě drobných dárců mu přispívají i bývalí kolegové z politiky a z byznysu. Od bývalého ministra vnitra Ivana Langera například dostal 50 tisíc, místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija mu poslala 20 tisíc. Topolánek v minulosti připustil, že si na kampaň bude možná muset vzít úvěr.

Nejméně peněz zatím vybral hudebník a předseda strany Rozumní Petr Hannig. Jeho transparentní účet vykazuje zůstatek pouhých 3200 korun.