Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Nejvíce podpisů dostali prezidentští kandidáti od poslanců bývalého Okamurova Úsvitu

Dneškem zveřejněné rozhodnutí ministerstva vnitra o registraci přihlášek pro nadcházející volby na prezidenta ukazují, že tři prezidentští kandidáti byli vybráni na návrh členů Poslanecké sněmovny. Celkem čtyři poslanci podepsali jejich nominaci. Výsledkem je tedy to, že dva uchazeči o prezidenta získali podporu od 12 poslanců a pěti senátorů.

Ve srovnání s minulými volbami se ministerstvo vnitra rozhodlo pro možnost, aby mohl poslanec nebo senátor podpořit více kandidátů najednou. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se ovšem proti tomuto rozhodnutí ohradil a doporučil upřesnit volební zákon tak, aby se vyloučil dvojí výklad ohledně podpisů.

Poslanci Augustin Karel Andrle Sylor, Jiří Štětina, Jiří Oskuba a Pavel Ploc svými podpisy podpořili bývalého šéfa Škody Auto Vratislava Kulhánka, prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřího Hynka a hudebníka Petra Hanniga. Bývalí poslanci Bohuslav Chalupa, Zdeněk Soukup a Alena Nohavová s Helenou Válkovou vyjádřili svoji podporu vůči Hynkovi a Hannigovi. Naopak bývalí poslanci Stanislav Huml, Ladislav Velebný, Jaroslav Lobkowicz a Milan Šarapatka podepsali nominace Hynka a Kulhánka. Hynek se tak dostal do čela, co se týče největšího počtu podpisů, a to 29. Na druhém místě je šéf Rozumných Hannig s číslem 26 a na třetím je Kulhánek s 24 podpisy.

Bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer, lékař Marek Hilšer a bývalý premiér Mirek Topolánek si vysloužili senátorskou podporu. Fischerovi se celkem dostalo 17 podpisů senátorů, Hilšerovi 11 a Topolánkovi 10. Současně kandidaturu Topolánkovi a Fischerovi podepsali Jiří Oberfalzer, Tomáš Czernin a Leopold Sulovský. František Bradáč z KDU-ČSL se podepsal pod Topolánka s Hilšerem. A na závěr je dobré zmínit lidovce Lumíra Kantora, který doporučil nominaci Hilšera a Fischera.