Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Nejvíce v prezidentské kampani utrácí Karel Janeček, všechny výdaje si ovšem hradí sám

Ze všech prezidentských kandidátů zatím ve volební kampani nejvíce utrácí matematik a miliardář Karel Janeček. Z téměř 7,5 milionu, které si na transparentní účet sám poslal, utratil již více než 7,3 milionu. Janeček se sám považuje za černého koně voleb, alespoň podle svých optimistických prohlášení.

Dárci mu zatím poslali tři dary – stovku mu poslal vtipálek, který miliardářovi navrhl, zda mu ji nevymění za tisícovku. Dalších deset haléřů poslal Janečkovi odpůrce, aby mu mohl do zprávy pro příjemce vulgárně a dost ostře vzkázat, že je podle něj stejný populista jako Andrej Babiš. Pětistovku pak poslal skutečný fanoušek.

Ani přes nákladnou kampaň a sebevědomá prohlášení však Janeček zatím na vítěze prezidentských voleb nevypadá. Podle průzkumů se jeho voličská podpora pohybuje kolem 3,5 %, dosavadní největší favorit Andrej Babiš má například 25,5 % a druhý v pořadí Petr Pavel pak 21 %. 

Janečkovi nevěří ani sázkové kanceláře. Na Tipsportu má kruz 66:1, větším favoritem už je i exministryně financí Alena Schillerová. Velkou neznámou je i to, jak si Janeček vede se sbíráním podpisů ke kandidatuře. Zatímco někteří ostatní kandidáti novinářům přibližný počet nasbíraných podpisů sdělili, Janečkova mluvčí pouze sdělila, že všechno běží podle plánu 

„Pravděpodobnost se samozřejmě spočítat nedá. Ale už jsem v několika rozhovorech řekl, že věřím tomu, že je větší než fí. Fí je zlatý řez. Odmocnina z pěti minus jedna, to celé lomeno dvěma. Neboli 61,8 procenta. Může to znít jako úlet a spousta lidí si může myslet, jaký je to nesmysl. Ale vyplývá to z logiky, s jakou k tomu přistupuji a jaký mám plán,“ prozradil Janeček své ambice v jednom z rozhovorů.