Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Nejvyšší příspěvky na kampaň dosud získal Petr Pavel, nejvyšší výdaje má Karel Janeček

Podle transparentních účtů, které kandidáti na prezidenta museli zveřejnit, nejvyšší příspěvky od dárců dosud na kampaň získal Petr Pavel. Největší výdaje zatím vykázal Karel Janeček, který si náklady platí ze svého. Účty v řádu statisíců korun měli také Tomáš Březina, Karel Diviš, Marek Hilšer, Alena Vitásková a Tomáš Zima.

Podnikatel a matematik Karel Janeček si na účet dosud poslal téměř 4,5 milionu korun, použil z nich asi 4,2 milionu korun. Druhé nejvyšší výdaje z účtu měl generál Petr Pavel, a to asi 780 000 korun. Peníze vydal na výrobu tiskovin a na sběr podpisů. Příznivci a sponzoři mu zároveň na účet poslali bezmála čtyři miliony Kč. 

Pouze na své peníze podle transparentního účtu zatím spoléhají podnikatelé Tomáš Březina a Karel Diviš. Březina si v červnu na účet poslal necelých 550 000 korun, vyčerpal z nich asi 230 000 korun. Podrobnosti u plateb neuvádí. Diviš si převedl 300 000 korun, z toho asi 210 000 Kč použil na sběr podpisů potřebných ke kandidatuře. 

U Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí účet dosud nahlásili tři ženy a 12 mužů, další uchazeč přístup na transparentní účet umožnil přes svůj volební web. Účastníci prvního kola prezidentských voleb mohou do kampaně vložit 40 milionů korun, v případě postupu do druhého kola pak dalších deset milionů. Výdaje na volby se započítávají od vyhlášení termínu voleb, k čemuž došlo na počátku července.

Kandidáti, kteří dosud účast ve volbách nepotvrdili, ale nakonec se jich zúčastní, budou muset vyúčtovat zpětně náklady, které v současné době vydávají na svou prezentaci. Týká se to například expremiéra Andreje Babiše (ANO), který chce své rozhodnutí oznámit až těsně před odevzdáváním přihlášek, voliče už ale objíždí. Ani Pavel ještě kandidaturu oficiálně nevyhlásil.