Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Nejvyšší správní soud má na stole další žalobu. Tentokrát na zrušení prezidentské kandidatury u pěti uchazečů.

Server Hlídací pes zveřejnil skutečnost, že se Nejvyšší soud bude v brzké době zabývat žalobou na zrušení kandidatury pěti uchazečů o post na Hradě. V žalobě mají být jména jako Marek Hilšer, Petr Hannig, Vratislav Kulhánek, Mirek Topolánek a Jiří Hynek. Celkem se jedná o ty prezidentské adepty, které podpořili senátoři a poslanci, nikoli občané svými podpisy do petičních archů.

Volební senát Nejvyššího správního soudu poprvé jednal už ve středu, tedy okamžitě po vypršení lhůty k podávání návrhů. Začal obesílat účastníky řízení a nahlédl do spisových materiálů ministerstva vnitra. Vzhledem k tomu, že lhůta pro rozhodnutí je opravdu krátká, senát účastníkům řízení stanovil možnost se vyjádřit do středy 6. prosince letošního roku, potvrdila tisková mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Žalobu podala bývalá místostarostka Prahy 8 Terezie Holovská spolu se svým právním zástupcem. Sama byla jednou z kandidátek na hlavu státu, nicméně neprošla registrací u ministerstva vnitra. Soud má o případu rozhodnout do 14. prosince. Bude se zabývat celkem pěti podněty, jeden byl podán na popud Holovské a další dva soud odložil, protože postrádaly potřebnou formu a náležitosti. Holovské se nezamlouvá fakt, že ministerstvo vnitra narychlo změnilo výklad zákona. V minulých volbách totiž senátoři a poslanci mohli podpořit pouze jednoho kandidáta. Letos je tomu jinak a jí změna připadá iracionální, aby z podpisů vícero kandidátů vzešel bohatší seznam uchazečů, kteří nemusí sbírat občanské podpisy.

Do středy mají možnost se odvolat ti kandidáti na prezidenta, kteří neprošli přihlašováním se na ministerstvu vnitra. Devět kandidátů podle vnitra splnilo všechny zákonné podmínky nominace. Náměstek vnitra Petr Mlsna tvrdí, že nemůže dojít ke zpochybnění jejich kandidatury. Jestliže soud nijak nedoplní seznam uchazečů, oficiálně se o prezidentský úřad bude ucházet současný prezident a favorit voleb Miloš Zeman, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, podnikatel Michal Horáček, bývalý předseda ODS Mirek Topolánek, bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, předseda Rozumných Petr Hannig, diplomat Pavel Fischer a lékař Marek Hilšer.

Josef Toman, jeden z uchazečů o prezidenta, již veřejně přiznal svůj záměr se odvolat. On je také iniciátorem žaloby v případě dvou kandidátů. S Holovskou tedy dohromady dali podnět na projednání tří adeptů. Mezi těmi vypadlými s šancí na odvolání jsou Petr Blaha, Daniel Felkel, Oldřich Fiala, Karel Světnička, Martin Ludačka, Anna Kašná, David Chadima, Libor Hrančík, Roman Hladík a Terezie Holovská.