Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Nejvyšší státní zástupce trvá na potrestání Langa za hanlivý příspěvek o Zemanovi

Vrchní žalobce Pavel Zeman podal dovolání k Nejvyššímu soudu v kauze bývalého radního Jesenice u Prahy Martina Langa (dříve ODS). Ten čelil obžalobě kvůli facebookovému příspěvku, ve kterém vyzýval k podřezání prezidenta Miloše Zemana a poslance označil za proradná prasata. Soudy nakonec případ posoudily jen jako přestupek, s čímž nejvyšší státní zástupce nesouhlasí.

Na sociální síti Lang loni na adresu Zemana mimo jiné napsal, že “je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini”. Lang reagoval na to, že Zeman souhlasil se zdaněním náhrad vyplácených církvím. Poslance, kteří pro zdanění náhrad hlasovali, Lang označil za “proradná prasata”, která je dovoleno zabíjet.

Státní zastupitelství Langa obžalovalo za podněcování k trestnému činu, hrozilo mu až dvouleté vězení nebo peněžitý trest. Bývalý radní se u soudu hájil tím, že své vyjádření myslel v nadsázce a nechtěl nikoho instruovat k fyzické likvidaci prezidenta. Soud poté uznal, že představitelé státu jsou nuceni snést vyšší míru kritiky než běžní občané a případ postoupil do přestupkového řízení.

Podle Pavla Zemana ale Langův příspěvek přesáhl přípustnou intenzitu kritiky. „Obviněný totiž ve svém příspěvku nevyjadřoval pouze své vnitřní preference, ale snížil se k dehonestujícímu a dehumanizujícímu hodnocení politického názoru jiných, pro který jim vyhrožoval smrtí,“ uvedl Pavel Zeman. Zdůraznil, že šlo o komunálního politika, který má vyšší míru odpovědnosti. 

Vedení ODS Langa kvůli výroku vyloučilo ze strany, později rezignoval také na funkci radního.