Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Nejvyšší ústavní činitelé se sešli na Hradě kvůli koordinaci zahraniční politiky

Za prezidentem Zemanem dnes na Pražský hrad dorazili premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Čtyři nejvyšší ústavní činitelé České republiky se sešli k poradě o zahraniční politice země. Později se k jednání připojili ještě ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).

„My bychom se mohli nazývat velká čtyřka jako ústavní činitelé. Ale nepochybuji o tom, že naše opozice nás bude nazývat banda čtyř. A protože jsme byli všichni demokraticky zvoleni, tak si z toho nic neděláme,“ poznamenal prezident s humorem sobě vlastním na úvod jednání.

Hlavními body jednání jsou zahraniční cesty, evropská agenda, zajištění pracovní síly ze zahraničí nebo české předsednictví visegradské skupině, které začne v polovině roku. Společná schůzka k české zahraniční politice se naposledy na Hradě konala v září loňského roku. Prezident, premiér, předsedové obou komor Parlamentu a ministři obrany a zahraničí se na těchto jednáních pokoušejí sladit své postoje k důležitým zahraničním tématům. Setkání by se mělo konat přibližně jednou za čtvrtletí. Zeman považuje za důležité, aby spolu nejvyšší ústavní činitelé pravidelně mluvili.

Na Hradě se pravděpodobně bude mluvit i tématech, ktere se týkají vztahů s Čínou a bezpečnostního rizika, které podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost a tajných služeb představují čínské firmy Huawei a ZTE. Ministr zahraničí Petříček své kolegy seznám s výsledky své cesty na Ukrajinu, kde osobně navštívil válečný přechod na tzv. linii doteku mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty z doněcké oblasti.