Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Někteří experti si pochvalují účast Mirka Topolánka v prezidentské kampani. Podle nich by mohl vyburcovat ostatní kandidáty ke kontroverznějším výrokům.

Někteří experti tvrdí, že jeden z kandidátů na prezidenta, bývalý premiér Mirek Topolánek, povzbudí ostatní uchazeče o místo na Hradě k urputnějším prohlášením. Shodují se, že jeho příchod do prezidentské kampaně představuje zlomový bod. Analytici se domnívají, že je Topolánek ve značné výhodě vzhledem k sympatiím, které u řady občanů vyvolává. Navíc díky způsobu vyjadřování a reprezentace vlastní osoby by mohl donutit ostatní kandidáty k silnějším výrokům, než dosud plánovali s cílem neztratit přízeň oprávněných voličů.

Topolánek všechny překvapil svojí kandidaturou téměř před uzavřením registrací na ministerstvu vnitra. Konzultant pro politický marketing Martin Joachymstál považuje tento krok za více než chytrý. Naboural totiž představy těch uchazečů, kteří se chtěli utkat ve druhém kole s Milošem Zemanem. Veliká většina z nich se chtěla probojovat do druhého kola v tichosti bez kontroverzních názorů s nízkým rizikem ztráty možných voličů.

Joachymstál prohlásil, že v oblasti sbírání podpisů do petičního archu od českých občanů byl nejúspěšnější bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš, čímž se dostal do vedení. Těsně za Drahoše se zařadil podnikatel Michal Horáček. Oba tak stanou proti největšímu favoritovi, kterým je současný prezident ČR Miloš Zeman.

Kolem podzimních voleb do Sněmovny ovšem aktivita prezidentských adeptů výrazně ustála. Předseda Institutu politického marketingu Karel Komínek řekl, že se nejvýraznější období prezidentské kampaně odehrálo již před prázdninami. Od konce srpna totiž bylo všem kandidátům zřejmé, že se bude pozornost českého národa ubírat jiným směrem, směrem do Poslanecké sněmovny. Komínek dodal, že hlavní část kampaně začne nejspíše koncem listopadu.

Podle Komínka je Topolánek kandidátem, který zamíchá kartami. Pro řadu lidí je jeho účast nepřípustná. Ovšem Komínek si stojí za tím, že splňuje požadavky Čechů na prezidenta naší země. Důležitým faktorem je jeho vize a škála zkušeností z politického světa. Komínek klade veliký důraz na jeho umění vyvolat emoce, ať už pozitivní, či negativní, což staví ostatní adepty do nevýhody.

Joachymstál je v očekávání, že se některý z uchazečů o prezidentské křeslo bude zabývat tématem zájmů národa, postavením ČR v Evropské unii a ve světě při příležitosti 100. výročí od vzniku samostatného Československa. Komínek se naopak domnívá, že se kandidáti budou snažit o zapůsobení na občany svým příběhem a kompetencemi. Myslí si, že hlavním účelem kampaně bude osobní životní příběh jednotlivých kandidátů. Doslova prezentovat čeho všeho se jim podařilo dosáhnout.