Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Německo bude volit prezidenta, mezi čtyřmi kandidáty je favoritem úřadující Steinmeier

Po pěti letech se v neděli v Německu sejde Spolkové shromáždění, aby zvolilo nového prezidenta. Tento ústavní orgán, který tvoří 736 poslanců Spolkového sněmu a stejný počet zástupců spolkových zemí, pravděpodobně jasnou většinou potvrdí druhý mandát současnému prezidentovi Franku-Walteru Steinmeierovi.

Členové shromáždění budou mít na výběr ze čtyř kandidátů. Levice si jako prezidentského kandidáta vybrala lékaře Gerharda Traberta, Křesťanskodemokratické unie (CDU) Maxe Otteho. Kandidátkou na prezidentský úřad je také astrofyzička a braniborská komunální politička Stefanie Gebauerová.

Úřadující prezident Steinmeier má ale ve Spolkovém shromáždění podporu vládní koalice i opozičních konzervativců, ke zvolení by mu přitom postačily jen hlasy vládních sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP).

Steinmeier je v Německu velice oblíbený, spokojených je s ním dle průzkumů více než 55 procent Němců. Českou republiku navštívil loni, z Berlína dokonce přijel vlakem, aby zdůraznil blízkost obou metropolí. V Praze pak Steinmeier v kryptě pravoslavného kostela v Resslově ulici jako první hlava německého státu uctil památku československých výsadkářů, kteří padli v boji s nacisty po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.