Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier na konci srpna navštíví Česko

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier navštíví koncem srpna Českou republiku. Plánovanou státní cestu potvrdila prezidentova mluvčí Esther Uleerová, přesný termín zatím nesdělila. Cestu do Prahy Steinmeier zamýšlel již v loňském roce, návštěva se ale kvůli pandemii koronaviru nakonec neuskutečnila. 

I když prezidentský palác k programu podrobnosti neuvedl, jako jeden z hlavních bodů se očekává setkání Steinmeiera s českým prezidentem Milošem Zemanem. Na základě vzájemných dopisů, které již loni zveřejnil na webu Pražského hradu Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček, chce hlava českého státu Steinmeierovi osobně poděkovat za solidaritu Německa v nejtěžších chvílích koronavirové pandemie. 

„Rčení praví, že v krizi poznáš přítele, a v této souvislosti mi dovolte Vám osobně poděkovat za pomoc ze strany Spolkové republiky Německo, a to jak formou lékařského personálu, tak i nabídkou volných nemocničních lůžek, pokud by to situace vyžadovala,“ napsal tehdy německému prezidentovi Zeman. Vyzdvihl zejména spolupráci s Bavorskem a Saskem.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák upřesnil, že schůzka obou hlav států kvůli epidemické situaci odložena už dvakrát. Uvedl také, že prezidenti budou jednat vedle pandemické situace a jejím dopadu na ekonomiku také o sousedských vztazích, přeshraniční spolupráci nebo evropských záležitostech.