Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Německý prezident Steinmeier přijede na návštěvu Česka ekologicky šetrně vlakem

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier se na plánovanou státní návštěvu Česka 25. srpna vydá vlakem. Výběr vlaku pro návštěvu Česka má být symbolickým krokem jakožto ekologicky šetrná doprava v době globálního oteplování. Hlava německého státu chce zároveň zdůraznit význam železničního spojení Berlína s Prahou. 

Steinmeier doufá, že jeho cesta po železnici podpoří také plánovanou stavbu vysokorychlostní trati (VRT) s tunelem pod Krušnými horami. Díky novému koridoru, který umožní vlakům jízdu rychlostí až 350 kilometrů za hodinu, získá Česko napojení na německý systém VRT. To výrazně urychlí i jízdu z Prahy do Berlína, která nyní trvá přes čtyři hodiny. 

Hlavním bodem Steinmeierovy návštěvy je samozřejmě setkání s českým prezidentem Milošem Zemanem. Na základě vzájemných dopisů, které už loni zveřejnil na webu Pražského hradu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, chce Zeman svému protějšku osobně poděkovat za solidaritu Německa v koronavirové krizi.

„Velmi rád bych totiž této příležitosti využil k osobnímu poděkování jak Vám, tak i celé Spolkové republice Německo za opakovaně projevovanou solidaritu a pomoc v těchto těžkých časech,“ napsal v dopise Steinmeierovi český prezident. 

Schůzka obou hlav státu byla už dvakrát odložena kvůli koronavirové pandemii. Přesný harmonogram letošní návštěvy zatím není k dispozici, Steinmeierova mluvčí Anna Engelkeová ale sdělila, že podrobnosti oficiálně zveřejní ještě tento týden. Oba státníci by kromě pandemické situace a jejího dopadu na ekonomiku mohli hovořit také o sousedských vztazích, přeshraniční spolupráci nebo o evropských záležitostech.