Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Nemocenská se bude proplácet od prvního dne. Zeman podepsal novelu zákoníku práce

Prezident Miloš Zeman ve středu podepsal novelu zákoníku práce, která ruší tzv. karenční dobu. Od července tak budou zaměstnanci opět dostávat 60procentní náhradu mzdy i v prvních třech dnech nemoci. Prezident podepsal také novelu insolvenčního zákona, která by měla umožnit oddlužení více lidem.

Oba návrhy poslanci schválili minulý týden. Pro zrušení karenční doby hlasovalo 129 poslanců z řad vládních ANO a ČSSD, přidali se k nim Piráti, SPD, komunisté i lidovci. „Byla to jedna z nejdůležitějších podmínek ČSSD vstupu do vlády. Zaměstnanci by neměli být trestáni za to, že onemocní. Neměli by mít na konci měsíce strach, že nezaplatí nájem nebo hypotéku,“ prohlásila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Karenční dobu zavedla v úsporném balíčku vláda Mirka Topolánka (ODS). Ústavní soud ji k pololetí 2008 zrušil. Kabinet ale neproplácení prvních tří dnů nemocenské prosadil znovu. Ústavní soudci poté tuto úpravu ponechali v platnosti. Náhradu mzdy v současnosti od čtvrtého do 14. dne nemoci hradí zaměstnavatel ve výši tří pětin průměrného denního výdělku. Během prvních tří dnů nyní nedostávají zaměstnanci nic.

Od července budou zaměstnanci od zaměstnavatele dostávat 60 procent denního vyměřovacího základu i v prvních třech dnech nemoci. Od 15. dne nemoci se budou nadále poskytovat dávky z pojištění. Jako kompenzaci zvýšených výdajů vláda zaměstnavatelům současně sníží povinné odvody o 0,2 procentního bodu. „Existují lepší instituty než karenční doba, například sick days, to je instrument funkční a spousta firem ho využívá,“ shrnul při sněmovní diskusi poslanec Vít Rakušan (STAN).