Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Není možné kvůli koronaviru zavřít průmysl, shodli se Schillerová se Zemanem

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se ve čtvrtek na Pražském hradě setkala s prezidentem Milošem Zemanem. Jednali spolu nejen o státním rozpočtu, ale také o koronavirové situaci a plánovaném zpřísnění protiepidemických opatření. Společně se shodli na tom, že není možné kvůli koronaviru zcela uzavřít průmysl.

„Shodli jsme se, že není cesta uzavření průmyslu, který činí zhruba 40 procent HDP,“ uvedla po jednání ministryně. V této souvislosti dodala, že na výdajové straně rozpočtu je připraveno zhruba 87 miliard korun, které půjdou na podporu podnikatelů a ekonomiky.

„Jsou to peníze, které vystačí zhruba do poloviny roku, pokud restrikce nebudou pokračovat dále. Ale věřím, že postupně díky vakcinaci budeme moci začít ekonomiku otevírat,“ uvedla Schillerová. Doplnila, že ministerstvo financí počítá ve své prognóze s tím, že od poloviny roku bude ekonomika již plně fungovat.

Po jednání s hlavou státu Schillerová také uvedla, že pokud Sněmovna neschválí prodloužení nouzového stavu, pak vláda zváží vyhlásit nový. „My připravujeme omezení pohybu, zvažují se různé varianty, tedy zpřísnění opatření. V tuto chvíli o nich nemůžeme hlasovat, dokud neznáme právní rámec. Musíme mít jistotu, zda bude nouzový stav, a pak můžeme o opatřeních hlasovat,“ uvedla ministryně. O vyhlášení nouzového stavu by měla Sněmovna rozhodovat během pátečního zasedání.