Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Nevpuštění ruského delegáta do ČR byla hloupá provokace, prohlásil prezident Zeman

Ve středu přijal prezident Miloš Zeman na Pražském hradě ruskou obchodní delegaci, vedenou ministrem průmyslu Denisem Manturovem. Při příjezdu delegace však došlo k diplomatickému incidentu, kdy české úřady z bezpečnostních důvodů nepustily do země jednoho člena ministrovy delegace. Zeman označil nevpuštění za hloupou provokaci.

„Mohlo to narušit hospodářskou spolupráci. Rusové uvažovali, že se otočí a pojedou zpátky,“ uvedl Zeman v TV Barrandov. Podle serveru Deník N byl dotyčný muž někdejší dlouholetý pracovník ruského velvyslanectví v Praze Andrej Kuzněcov, který má být několik let na seznamu nežádoucích osob a je spolupracovníkem ruských tajných služeb.

„Já to pokládám za dost hloupou provokaci, protože vím, že ruská delegace dokonce uvažovala, že se otočí a vrátí se zpátky,“ uvedl prezident. „A protože tady byla mezivládní komise, která má pro dobré hospodářské vztahy svůj význam, tak by to na dlouhou dobu narušilo hospodářskou spolupráci,“ dodal.

Mluvčí ruského ministra zahraničí Marija Zacharovová dnes uvedla, že Moskva považuje rozhodnutí českých úřadů o nevpuštění člena delegace za neopodstatněné. „Incident považujeme za neslýchaný příklad nepřátelského počínání české strany, která tak demonstrovala pohrdání základními normami diplomatické slušnosti. Podobné konfrontační výpady samozřejmě nezůstanou bez adekvátní reakce z naší strany, prohlásila Zacharovová. České ministerstvo zahraničí ponechalo tyto výroky bez komentáře.

Prezident Zeman poznamenal, že nad touto situací nelze mávnout rukou. „Ptejme se, kdo škodí a kdo prospívá ekonomickým vztahům, ať už s jakoukoliv významnou zemí,“ uvedl. „Jsou lidé, kteří nedělají nic jiného než hloupé provokace,“ dodal.