Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Nově zvolený prezident Petr Pavel přijímá gratulace, do štábu osobně dorazila Čaputová

S náskokem téměř milionu hlasů v sobotu zvítězil generál ve výslužbě Petr Pavel ve druhém kole prezidentských voleb a stane se tak novým českým prezidentem. V okamžiku vyhlášení výsledků dorazila do Pavlova volebního štábu v pražském Forum Karlín slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, aby mu osobně poblahopřála k jeho úspěchu u voličů.

„Nejkrásnější byla gratulace od slovenské prezidentky Zuzany Čaputové. Její přítomnost ve volebním štábu byla krásným momentem, který si budu pamatovat dlouho. Přijela jen kvůli tomu,“ prohlásil v nedělním rozhovoru vítěz voleb Pavel.

Další gratulace přicházely během celého odpoledne, mezi prvními byl i současný prezident Miloš Zeman, který Pavlovi popřál, aby byl „dobrým prezidentem“. Do štábu dorazil gratulovat také premiér Petr Fiala (ODS).

V neděli po telefonu poblahopřál Pavlovi ke zvolení prezidentem České republiky také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Poděkoval jemu i Čechům za neochvějnou podporu Ukrajiny napadené Ruskem. Pozval ho také na návštěvu země. Prezident Pavel už avizoval, že Ukrajinu by chtěl navštívit společně se Zuzanou Čaputovou. Cesta by se měla uskutečnit na jaře.

Pavlovi ke zvolení gratulovali i nejvyšší představitelé katolické církve. Pražský arcibiskup Jan Graubner současně poděkoval občanům za to, že přišli k volbám, a vyjádřil naději, že lidé v České republice spolu dokáží žít ve vzájemné úctě.

Generála v.v. Petra Pavla si při letošní volbě za prezidenta vybral rekordní počet voličů. Bylo jich téměř 3,36 milionu. Zeman dostal nejvíc hlasů před pěti lety, a to 2,85 milionu. Pavel zároveň zvítězil největším rozdílem, Babiše porazil zhruba o 959.000 hlasů, tedy o 16,6 procentního bodu.