Novinář Josef Klíma nechce vyznamenání z rukou Miloš Zemana
Právo propůjčovat a udělovat vyznamenání přísluší prezidentu republiky. Návrhy na propůjčení nebo udělení vyznamenání předkládají prezidentu republiky Poslanecká sněmovna, Senát a vláda; prezident republiky může propůjčit nebo udělit vyznamenání i bez takového návrhu (rozhodnutí o tom ale vždy podléhá kontrasignaci předsedy vlády).
Propůjčením nebo udělením státních vyznamenání České republiky jednotlivcům oceňuje stát jejich vynikající občanské zásluhy o budování svobodné demokratické společnosti, výsledky práce, úsilí o obranu vlasti, hrdinské a jiné výjimečné činy. Řádovými dny pro propůjčování a udělování vyznamenání občanům České republiky jsou 1. leden a 28. říjen.
V pátek poslanci navrhli jako kandidáta na medaili Za zásluhy novináře Josefa Klímu. Podle Sněmovny Klíma odvádí dlouhodobou a příkladnou investigativní práci. Prezident návrhu může a nemusí vyhovět. I kdyby ale prezident poslanecký návrh akceptoval, Josef Klíma je dopředu rozhodnutý, že medaili nepřevezme.
„Samozřejmě, že mě potěšilo, že poslanci konečně navrhli nějakého novináře. Cítím to jako čest. Ovšem z rukou prezidenta Miloše Zemana ji nemohu přijmout. Už proto ne, že jsem novinář a jsem nositel Ceny Ferdinanda Peroutky a on ani po těch letech, kdy Ferdinanda Peroutku naprosto nespravedlivě napadl, se nedokázal omluvit,“ vyjádřil se k nominaci v rozhovoru pro Seznam.cz Klíma. „Navíc novináře napadá soustavně, a ještě samozřejmě nesouhlasím s jeho kroky, kterými této republice žádnou dobrou reklamu nedělá,” dodal.
Prezident Zeman ve svých veřejných projevech žurnalisty opakovaně kritizuje. Naposledy ve středu prohlásil, že novináři jsou nevzdělatelní a řada z nich trpí komplexy méněcennosti.
Mezi dalšími navrženými kandidáty na státní vyznamenání je například „dvojitá zlatá“ snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká, fotbalista Petr Čech, popularizátor zdravé stravy Rajko Doleček či velitel protinacistické odbojové organizace Obrana národa Josef Bílý.