Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Novoroční projev letos přednese předseda Senátu Jaroslav Kubera

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) oznámil, že letos přednese 1. ledna novoroční projev. Svým způsobem tak z pozice druhého nejvyššího ústavního činitele naváže na tradici novoročních projevů prezidentů republiky, kterou zahájil Tomáš Garrigue Masaryk. Současný prezident Miloš Zeman dává přednost vánočním projevům, které přednáší 26. prosince.

Zhruba desetiminutový projev Kubery bude odvysílán hodinu po poledni, má se týkat společenské a politické atmosféry v Česku. Kuberovým cílem je oslovit národ z pozice předsedy zákonodárné komory a také dlouholetého regionálního politika.

Nabídku k odvysílání projevu z pracovny předsedy Senátu dostaly tři největší tuzemské televize – Česká televize, Nova a Prima a také Český rozhlas a Česká tisková kancelář jako další veřejnoprávní média. ČTK už s odvysíláním souhlasila.

Novoroční projevy dosud přednášeli zejména prezidenti, ale i prezident Masaryk později přešel k vánočním poselstvím. Krátce po druhé světové válce pak na Nový rok vystupovali se svými projevy předsedové vlád. K projevu na 1. ledna se vrátil Klement Gottwald. Poslední novoroční prezidentský projev měl v Česku roku 2013 Zemanův předchůdce Václav Klaus, který v něm na závěr svého druhého funkčního období vyhlásil kontroverzní amnestii ekonomickým zločincům z 90. let.