Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Novou prezidentkou Slovenska se stala právnička Zuzana Čaputová

Slovensko povede poprvé v historii žena. Ve druhém kole přímých voleb se novou slovenskou prezidentkou stala právnička a aktivistka Zuzana Čaputová (45). Proevropsky orientovaná Čaputová bez zkušeností ve velké politice uspěla v prezidentských volbách s nekonfrontační kampaní. Nad svým soupeřem Marošem Šefčovičem zvítězila v poměru 58:42 procent hlasů. Volební účast dosáhla přibližně 42 procent.

„Těší mě nejen vítězství, ale především to, že se událo způsobem, o kterém jsme mnozí pochybovali, že může fungovat. Že se dá jít do politického zápasu s vlastním názorem, že se dá nepodlehnout populismu, že se dá říkat pravda, že se dá získat důvěra i bez agresivního slovníku a podpásových osobních útoků,“ řekla Čaputová v projevu na závěr volebního večera, když bylo jasné, že vyhrála.

Po oficiálním vyhlášení výsledků pak viditelně dojatá Čaputová prohlásila: „Myslela jsem si, že čísla budou blíž sobě. Jsem velmi mile potěšená. Je to samozřejmě velmi silný mandát.“ Volební protikandidát Maroš Šefčovič Čaputové poblahopřál a uznal svou porážku. „Přeji paní prezidentce a Slovensku jen to nejlepší a posílám ji kytici,” řekl.

„Možná jsme si mysleli, že slušnost v politice začíná být projevem slabosti, a dnes vidíme, že to může být i naše síla,“ uvedla Čaputová ve svém prvním projevu. „Hledejme, co nás spojuje. Povyšme spolupráci na lepším Slovensku nad boje o osobní zásluhy,“ apelovala. Voličům poděkovala nejen slovensky, ale i v jazycích menšin včetně češtiny a romštiny.

V kampani se Čaputová označila za symbol změny a volání po spravedlivém a férovém Slovensku, což po loňské vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně žádali účastníci největších demonstrací od pádu komunismu. Na katolickém Slovensku se netajila ani svými liberálními názory na možnost adopcí dětí homosexuálními páry a ani s tím, že jako rozvedená matka dvou dcer žije s přítelem.

Budoucí prezidentka už oznámila, že její první zahraniční cesta povede do České republiky.