Nový návrh ČSSD o celostátním referendu se liší od předlohy SPD zejména v nemožnosti občanů hlasovat o vystoupení z EU.
Dolní komora Parlamentu dostala na stůl k projednání další návrh, tentokrát na zavedení obecného celostátního referenda. Iniciátory jsou sociální demokraté. Kdyby se přistoupilo na jejich předlohu, upřela by se českým občanům možnost hlasovat o vystoupení z EU nebo ze Severoatlantické aliance, což je opak návrhu hnutí SPD. Navíc by se musely zpřísnit podmínky pro závaznost hlasování.
Poslanecká sněmovna momentálně přerušila projednávání ústavní normy SPD, než se bude konat další schůze. Vláda bude mít za úkol prozkoumat předlohu ČSSD před projednáváním v zákonodárných sborech. Obecně ale platí, že pro schválení ústavního zákona je zapotřebí získat jak ve Sněmovně, tak v Senátu, třípětinovou většinu.
Z ústavního zákona ČSSD vyplývá, že by Češi nemohli prostřednictvím referenda schvalovat právní předpisy nebo rozhodovat o základních právech a svobodách včetně hlasování o státním rozpočtu a daních. V opačném případě by pro celostátní hlasování bylo zapotřebí získat nejméně 850 000 podpisů od českých občanů, což je číslo osmkrát vyšší než požadovaný počet v návrhu SPD.
Sociální demokraté chtějí zavést také to, aby iniciátor referenda byl povinen mít dostatek podpisů na petici maximálně za šest měsíců. Navíc se dožadují toho, aby výsledek referenda platil pouze ve chvíli, kdy na položené otázky odpoví kladně nebo negativně většina ze všech oprávněných voličů, jinými slovy i z těch, kteří ke hlasování nedorazí. Předloha ČSSD rovněž hovoří o tom, že rozhodnutí přijaté v referendu by bylo závazné pro vládu s oběma komorami, nejméně na tři roky. Dále chtějí, aby o detailech pořádání referenda rozhodoval obyčejný zákon.
Oba návrhy mají společnou chybějící účast hlasujících nutnou pro platnost a závaznost referenda. Tzv. všelidovým hlasováním se může zabývat Ústavní soud po vyhlášení prezidentem ČR. Impuls k přezkoumání u soudu může podat vláda nebo skupina poslanců, či senátorů. Na závěr je dobré zdůraznit, že se názory politických stran na referendum značně odlišují. Například ODS a TOP 09 odmítají obecné referendum úplně.