Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Novým předsedou SPO je Lubomír Nečas. Strana navrhuje dodat slovo „zemanovci“ zpět do názvu. Zeman souhlasí.

Prezident ČR Miloš Zeman byl až doposud čestným předsedou Strany práv a občanů (SPO). Nově se do čela strany posadí šéf zlínské organizace Lubomír Nečas. Na tomto kroku se poslanci shodli na mimořádném stranickém sjezdu, který se konal ve středu. Zástupci strany kromě nového předsedy SPO diskutovali o změně názvu strany. Rozhodli se vrátit k původnímu označení, tedy s dodatkem „zemanovci.“ Dosavadní předseda strany Jan Veleba do boje o obhajobu křesla nešel.

Druhým kandidátem na předsedu SPO byl první místopředseda strany Marian Keremidský. Ten byl poté zvolen do funkce řadového místopředsedy. Na pozici prvního místopředsedy byl dosazen Petr Šmíd. Novou místopředsedkyní se stala Jana Galbičková. Do užšího hlasování se tak nedostal poradce hlavy státu Martin Nejedlý.

Nečas nahradil Hradního kancléře Vratislava Mynáře na postu šéfa krajské stranické organizace. Veřejnosti je známý spíše jako doprovod prezidenta Zemana v roli jeho osobního lékaře v rámci delších zahraničních cest. Zapsal se i do historie Zlínského kraje, kde pracoval na pozici náměstka hejtmana.

Majoritní náplní práce Nečase ve funkci předsedy SPO bude stmelit stranu a podpořit krajské organizace v přípravě podzimních komunálních voleb, ve kterých očekává spolupráci s ČSSD. Rovněž chce přijít s kandidátem do senátních voleb.

Sjezdu se účastnil sám prezident Zeman. Na žádost Nečase o přidání slova „zemanovci“ do oficiálního názvu strany reagoval pozitivně a souhlasil. Hlavním důvodem k přejmenování byla podoba SPO s hnutím SPD. Proto se členové strany snažili odlišit a naléhali na změnu v názvu.

Během svého projevu Zeman poděkoval všem za podporu ve volbách, v děkování nevynechal ani odcházejícího Velebu. Jako primární cíl pro nadcházející dny a měsíce určil hledání příčin nízkého počtu hlasů ve volbách do Sněmovny v říjnu. Má za to, že SPD měla razantnější program i představitele. Navrhuje vrátit se ke kořenům a začít usilovně pracovat nejdříve na komunální úrovni. Poté se nabízí možnost zkusit druhý pokus o úspěch ve volbách do dolní komory Parlamentu.

Hnutí SPO vzniklo z občanského sdružení Přátelé Miloše Zemana v roce 2009. O rok později si členové strany do svého čela zvolili Zemana a seskupení se přejmenovalo na Stranu práv občanů-zemanovci. Dodatek zemanovci strana z názvu vypustila před čtyřmi lety. Zeman má se stranou úzké vazby. Prezident se ji tak snaží, čím jak nejvíc podporovat. Kupříkladu, ve sněmovních volbách s manželkou hlasovali pro Františka Ringa Čecha, tedy volebního lídra strany. Ve výsledku v nich získali pouhých 0,36 % hlasů. Hlavním cílem ovšem bylo dostat se do Sněmovny.