Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

O půlnoci se spustí standarta a uzavře Brána gigantů, Česko bude 14 hodin bez prezidenta

Dnešní půlnocí skončí mandát současného prezidenta republiky Miloše Zemana a až do složení prezidentského slibu generála Petra Pavla bude Česko bez prezidenta. Případné pravomoci hlavy státu bude po tu dobu vykonávat především premiér Petr Fiala (ODS), další si rozdělí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
 
Zemanův mandát o půlnoci završí ceremoniální akt svěšení prezidentské standarty, při kterém zahraje Hudba Hradní stráže na prvním nádvoří Pražského hradu státní hymnu. Následně bude na znamení neobsazenosti prezidentského úřadu také uzavřena Brána gigantů Pražského hradu. Odemčena bude znovu ve čtvrtek dopoledne, až na Hrad přijede Petr Pavel složit slavnostní slib. 
 
Jako první pak branou projde za zvuku fanfáry Standarta zvolený prezident Petr Pavel se svou rodinou. „Na prvním nádvoří jej hlášením o připravenosti přivítá velitel Hradní stráže, přítomny budou také historické prapory držené praporečníky Hradní stráže,“ informoval ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš. Pavel projde nádvořím do Matyášovy brány, kudy po Pacassiho slavnostním schodišti vstoupí do Hradu.
 
Miloš Zeman se ovšem na Hrad vrátí hned ve čtvrtek dopoledne, kdy je naplánovaný slavnostní oběd s nastupujícím prezidentem Pavlem a jeho ženou Evou. Na začátku oběda Pavlovi symbolicky předá Řád bílého lva a Řád Tomáše Garrigua Masaryka, jichž je každý prezident podle zákona nositelem. Zeman Pavlovi předá i prezidentský klíč od Korunní komory, ve které jsou uchovávány korunovační klenoty.