Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Odchod z Afghánistánu stále považuji za chybu, uvedl Zeman na bezpečnostní konferenci

V Jízdárně Pražského hradu se dnes koná bezpečnostní konference s názvem „Naše bezpečnost není samozřejmost“. Prezident Miloš Zeman ve zdravici určené účastníkům konference zopakoval, že je proti stažení spojeneckých vojsk z Afghánistánu. Je podle něho třeba chybu napravit, než se vymstí. Podpořil také růst armádního rozpočtu. Zdravici přečetl ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák.

Zeman připomněl, že o Afghánistánu nedávno jednal summit Severoatlantické aliance. Spojenci se chtějí ze země stáhnout do poloviny září. „Já osobně to stále považuju za chybu, kterou musíme napravit dříve, než se nám vymstí,“ uvedl prezident. Spojenci by podle Zemana neměli dopustit, aby se z Afghánistánu opět stalo útočiště teroristických skupin. 

S koncem spojenců v Afghánistánu nesouhlasí ani další zástupci české vlády. Podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) by případná destabilizace Afghánistánu mohla znovu NATO, a tedy i Českou republiku, ohrozit. Ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) prohlásil, že načasování odchodu je nešťastné. Na druhou stranu prý spojenci nemohou zůstat v zemi napořád a že Afghánci musí vzít bezpečnost do vlastních rukou. 

Prezident ve zdravici také podpořil růst investic do obrany, a to jak objemově, tak i kvalitativně. „Armáda České republiky se musí připravit na konflikty budoucí, nikoli minulé, čemuž musí odpovídat její akvizice,“ poznamenal. Investice podle něj musí směřovat do moderní výzbroje. Zeman je dlouhodobým propagátorem např. bezpilotních dronů a jiných bezobslužných bojových prostředků.