Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Odložené předávání státních vyznamenání proběhne 7. března na Pražském hradě

Kvůli koronaviru dvakrát odložený slavnostní ceremoniál předávání státních vyznamenání se uskuteční v pondělí 7. března 2022 ve Vladislavském sále Pražského hradu. Prezident republiky vyznamenání obvykle předává v rámci standardního řádového dne 28. října, protiepidemická opatření ale konání v posledních dvou letech zabránila.

Datum 7. března nebylo vybráno náhodně – v tento den se v roce 1850 narodil první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Hradní mluvčí Ovčáček uvedl, že letošní předávání hodlá Pražský hrad pojmout coby „den solidarity s Ukrajinou”. Hosté ceremoniálu ve Vladislavském sále budou vyzváni k finanční podpoře Ukrajiny, tradiční recepce bude zrušena a na Hradě bude během střídání Hradní stráže vyvěšena ukrajinská vlajka.

Nejvyšší ocenění má dostat 37 osobností vyznamenaných za rok 2020 a 28 lidí, kterým se Zeman rozhodl udělit řády a medaile loni. Mezi nimi jsou například in memoriam zpěvák Karel Gott a podnikatel Petr Kellner, bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, kosmonaut Vladimír Remek či herečka Jiřina Bohdalová.

Jeden z oceněných již avizoval, že se slavnostního předávání nezúčastní. Judista a dvojnásobný olympijský vítěz Lukáš Krpálek uvedl, že si vyznamenání váží, na galavečer ale nepřijde. „Bohužel se musím z pondělního slavnostního předávání omluvit. Nedovedu si představit, že bych si na sebe bral slavnostní oblek v této době, kdy na Ukrajině umírají lidé, sportovci a mí osobní kamarádi tam bojují v maskáčích za svou vlast,” uvedl judista