Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Odsouzený Bartík prosí lidi o peníze na zaplacení pokuty Zemanovi

Písemná omluva prezidentovi a zaplacení čtvrt milionu korun jako odškodné, takový je pro Svatopluka Bartíka účet za pomluvu Miloš Zemana těsně před prezidentskými volbami. Bartík před třemi lety napsal, že prezident Miloš Zeman má rakovinu a zbývá mu sedm měsíců života. Městský soud v Brně mu za to uložil povinnost se omluvit a zaplatit odškodné. Bartík nyní na zaplacení soudem určené částky vyhlásil veřejnou sbírku.

Bývalý radní na sociální síti vyhlásil, že čtvrt milionu na odškodnění nemá. „Nemám ani další peníze na náklady řízení protistrany i mě samotného. Proto vyhlašuji osobní sbírku a prosím o finanční pomoc,” uvedl Bartík na sociální síti. Zároveň zmínil, že řada lidí mu už příspěvek dříve nabídla.

Bartík zároveň uvedl, že se Zemanovi písemně omluví, ale odvolá se proti výšce odškodnění i proti výši nákladů protistrany na soudní řízení. „Pokud se to podaří a výše podpory převýší sumu toho, co mám zaplatit, nasměřuji tyto peníze na podporu matek-samoživitelek. Podle mého advokáta je osobní sbírka v souladu se zákonem,“ dodal.

Prezident Zeman původně u soudu požadoval jako odškodnění pět milionů korun. Tuto částku brněnský městský soud snížil na čtvrt milionu. Zeman už ohlásil, že je ochotný odškodné přijmout i ve splátkách. Celé prý zamíří na dobročinné účely. Prezidentův právník Marek Nespala je s rozsudkem spokojený. „Soud nám dal plně za pravdu. Jedinou otázkou zůstává výše satisfakce,“ zmínil po vyhlášení rozsudku.