Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Opozice chce ve Sněmovně projednat tlak Hradu na rozhodování justice

Piráti, TOP 09 a STAN budou chtít ve sněmovně projednat přístup prezidenta Miloše Zemana a jeho kancléře Vratislava Mynáře k justici. Představitelé stran tak reagovali na aktuální informace médií o vystupování Hradu v některých kauzách. KSČM a SPD důvod k jednání sněmovny o záležitosti nevidí.

Týdeník Respekt minulý týden napsal, že Mynář opakovaně kontaktoval soudce ve věcech, které se dotýkají Hradu a prezidenta. Bývalý předseda a nynější soudce Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa v rozhovoru pro Deník N uvedl, že mu Hrad opakovaně dával najevo, jak má v některých kauzách správní soud rozhodnout.

„Prezidentská kancelář by neměla tímto způsobem zasahovat do soudní moci, ta by měla zůstat nezávislá,“ řekl novinářům místopředseda pirátů Mikuláš Peksa. „Předpokládám, že se budeme koordinovat s dalšími stranami, které to chtějí řešit. Pokusíme se to zařadit na jednání sněmovny,“ doplnil.

Vicepremiér Jan Hamáček označil informace médií za znepokojivé. Baxa ale podle něj měl informovat ministra spravedlnosti Kněžínka. „Pokud je to pro někoho otázka, je to otázka pro ministra spravedlnosti a asi by se tím měl zabývat,“ řekl vicepremiér.

Baxovu otevřenost a informování veřejnosti o skrytých tlacích v justici dnes ocenila ombudsmanka Anna Šabatová. “Je vždy nutné postavit se snahám výkonné moci zasahovat do nezávislosti soudů,” napsala v tiskové zprávě. “Je klíčovou rolí předsedů soudů, aby těmto tlakům odolali a chránili jednotlivé soudce před zasahováním do jejich nezávislosti. Nezávislé soudy jsou jedním ze základních pilířů demokratického právního státu,” dodala veřejná ochránkyně práv.