Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Opozice kritizuje Zemanovo nejmenování Šmardy. Podle Pospíšila jde o „letní grilování ČSSD“

Opozice kritizuje Zemanovo nejmenování Šmardy. Podle Pospíšila jde o „letní grilování ČSSD“

Prezident Miloš Zeman ve středu oznámil, že nehodlá vyhovět návrhu premiéra Babiše z konce května, aby novým ministrem kultury jmenoval Michala Šmardu (ČSSD). Podle Zemana se místopředseda ČSSD nikdy nezabýval problematikou české kultury, proto není odborně kompetentní. Opozice považuje prezidentův krok za protiústavní a Zeman podle nich jen prohlubuje ústavní krizi.

„Kdyby nešlo o zájmy státu, bylo by možné s nadsázkou říci, že pokračuje oblíbená zábava Miloše Zemana – letní grilování sociální demokracie. Ale protože jde o zájmy státu, pak je třeba říci, že to je neobhajitelné chování pana prezidenta. Prohlubuje dále ústavní krizi,“ prohlásil předseda TOP09 Jiří Pospíšil.

V podobném duchu se vyjádřil také předseda STAN Vít Rakušan: „Teď je to zcela jednoznačně věc premiéra: Buď podá kompetenční žalobu, nebo je naprostý slaboch, a navíc napomáhá ohýbání ústavy.“ K podání kompetenční žaloby vyzval premiéra Babiše i místopředseda ČSSD Roman Onderka.

Spor o výměnu ministra kultury trvá už čtvrt roku. V polovině května podal tehdejší ministr Antonín Staněk (ČSSD) demisi, kterou ale Zeman nepřijal. Babiš na konci května na žádost ČSSD poslal prezidentovi návrh na odvolání Staňka a jmenování Šmardy. Zeman nakonec Staňka odvolal ke konci července, nového ministra ale nejmenoval. Ministerstvo v tuto chvíli řídí ekonomický náměstek René Schreier.