Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Organizace uspěla s žalobou kvůli uzavření Hradu. Je to veřejné prostranství, rozhodl soud

Městský soud v Praze se zastal organizace Kverulant.org, která loni v říjnu napadla žalobou uzavření Pražského hradu pro veřejnost. Vyhověl tak správní žalobě proti rozhodnutí ministerstva vnitra, které argumentovalo tím, že areál není veřejným prostranstvím. Soud se s názorem ministerstva neztotožnil a naopak konstatoval, že areál Pražského hrade veřejným prostranstvím je. 

Obecně prospěšné společnosti Kverulant.org vadilo to, že prezident Zeman Hrad od loňského října zcela uzavřel. Označila to za “ukázku arogantního a papalášského chování”. “Hrad v historii zavřeli jen němečtí okupanti,” podotkla organizace, která prezidenta před měsícem dopisem vyzvala ke zpřístupnění areálu.

„Považujeme Pražský hrad za místo, které patří občanům České republiky a je bytostně spojeno se základy křesťanství, naší státnosti, prezidentem Masarykem. A v minulosti dostupný vždy byl,“ řekl předseda občanského sdružení Kverulant Vojtěch Razima. Podle Razimy navíc uzavření Hradu nemá oporu v zákoně.

“Správní orgány postavily své závěry o charakteru místa zejména na tvrzení, že se jedná o režimový prostor, který není přístupný každému bez omezení. To ale neznamená samo o sobě, že místo není veřejným prostranstvím,” uvedla předsedkyně senátu pražského městského soudu Gabriela Bašná.