Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ostrá výměna mezi Horáčkem a Topolánkem. Došlo i na Dalíka a krvavé peníze

Kandidát Michal Horáček v úterý vyzval dopisem předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, aby využil svého politického vlivu a zabránil zvolení komunisty Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Motivem této iniciativy bylo, že Ondráček se v roce 1989 jako příslušník pohotovostních pluků VB podílel na zásazích proti demonstrantům.

„Odhození rukavic“ v diskusi mezi kandidáty na prezidenta republiky vyvolala Topolánkova reakce na Horáčkův dopis. „Pan Horáček požádá Bureše, ten požádá Falmera a ten zváží, jestli do čela komise navrhne místo Mlátičky jiného komunistu. Uf. Ve slušných dobách kontrolní funkce náležely opozici, nikoli koalici,“ připomněl Topolánek krycí jména, která měla používat StB pro Babiše a Filipa a také přezdívku, kterou oponenti častují Ondráčka.

Někdejší premiér a předseda ODS označil celou Horáčkovu iniciativu za „divadýlko“. „Ondráček byl 4 roky členem komise pro dohled nad BIS (Bezpečnostní informační službou – pozn.), což je daleko závažnější a ozval se jen Kalousek. Ne Horáček ani Drahoš. A byl Babišovým přiznaným bezpečnostním expertem, viz. Česká pozice. Estráda…“ napsal na svém twitterovém účtu Topolánek.

Michal Horáček si ale nenechal nic líbit a Topolánkovi vzkázal: „Já kandiduji, abych věci měnil. Když jste byl v politice Vy, byl Vaší pravou rukou člověk, co je teď ve vězení. A Martinu Nejedlému osobně nosíte dárky až na Hrad. Vaše kandidatura je estráda.“  Narážel tím na skutečnost, že Topolánkův blízký přítel a spolupracovník Marek Dalík si v současné době odpykává pětiletý trest v souvislosti s půlmiliardovým úplatkem při nákupu obrněných vozidel pro českou armádu.

Topolánek pak v duchu zásady „poslední slovo platí“ Horáčkovi replikoval: „To co píšete je hodně laciné. Je to stejné, jako kdybych Vás napadal, že platíte svou kampaň z krvavých peněz ožebračených lidí Vaší hazardní společností. Takhle já kampaň vést nechci. Sorry jako“.

Zatímco Topolánek se k věci dále nevyjadřoval, Horáček uvedl, že celou výměnu názorů vnímá jako signál, že se u jeho soupeře projevují vzrůstající rozpaky nad vlastní agendou. „Žádné smysluplné politické akce nepodniká, a tak se uchýlil k tomu, že zpochybňuje moji akci,“ sdělil Horáček. KSČM se nicméně Babišovi vzepřela a od nominace Ondráčka ustoupit nechce.