Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ostrava, Třinec a Jablunkov vlakem. Drahoš nevynechá ani návštěvu Ligy mistrů v Třinci.

Druhý vítěz prvního kola prezidentských voleb Jiří Drahoš oficiálně zahájil další část kampaně. V úterý krátce po poledni vyrazil vlakem do Moravskoslezského kraje. Nejprve navštíví třetí největší město ČR Ostravu, poté Třinec a Jablunkov. Na cestě jej doprovází manželka Eva.

Před odjezdem z hlavního nádraží v Praze Drahoš novinářům prozradil, že má namířeno do rodného Jablunkova, kde loni oficiálně oznámil svoji kandidaturu na prezidenta. V současnosti považuje za klíčové navštěvovat regiony a setkávat se s občany. Pro některé bude možná překvapením, že je Drahoš velkým fanouškem ledního hokeje. V Třinci se bude konat semifinále hokejové Ligy mistrů Ocelářů, kteří budou hrát s Finskem a bývalý šéf Akademie věd si to nechce nechat ujít.

První vítěz z prvního kola voleb a současný prezident republiky Miloš Zeman všechny překvapil svým prohlášením krátce po vyhlášení výsledků voleb. Řekl novinářům, že se chce zúčastnit televizních debat se svým protikandidátem. Naznačil, že by se mohlo jednat o více než jednu debatu, i když tři už jsou podle něj moc.

Tiskový mluvčí Hradu Ovčáček konstatoval, že Zeman dostal nabídku na účast v debatách od České televize, Novy, Primy a televize Barrandov. Prezident přijal nad očekávání každého všechny čtyři nabídky bez jakýchkoli podmínek. Důvodem je fakt, že si Zeman nechtěl vybírat mezi televizními stanicemi. Na druhé straně Drahoš se zúčastní pouze dvou debat. „Prezident Zeman jednak nedělá kampaň, nicméně celých pět let jezdil po regionech. Já jsem slíbil voličům, že ještě teď během těch 14 dnů vyjedu do regionů a vyjedu za voliči. Já nevím, proč bych měl dávat přednost debatám s Milošem Zemanem. Stačí dvě. Mimochodem sám Miloš Zeman řekl, že třetí a další debata už by byla nudná. Tak když tam bude chtít jít sám, tak tam bude sám,” řekl Drahoš.

Televizní debaty s kandidáty na prezidenta pro rok 2018 se budou konat ve večerních hodinách. V neděli se voliči mohou těšit na diskuzi na Nově, o den později na Barrandově, v úterý na Primě, zatímco poslední debata spadá na čtvrtek v České televizi. Mluvčí ČT Karolína Blinková se nechala slyšet, že nabídku na moderování dostal tradičně Václav Moravec. Zda ji přijal, se diváci dozvědí v úterý.

Podle Ovčáčka se Zeman bude soustředit zejména na duely s protikandidátem. Chce tak lidu poskytnout dva úhly pohledu, aby měli občané co porovnávat. K doporučení premiéra Babiše na propuštění kancléře Mynáře a poradce Nejedlého se Hrad zatím nevyjádřil.