Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Dovolená v zahraničí

Otevření hranic je riskantní, ale nikoli nepřijatelné, domnívá se prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál konstatoval, že otevřít hranice je kvůli přetrvávající koronavirové pandemii ve světě sice riskantní, ale nikoli nepřijatelné. Prezident se domnívá, že cesty do ciziny mohou zvýšit riziko druhé vlny epidemie v Česku. V rozhovoru ocenil vládu, která podle něj vyvedla ČR z největší moderní krize s výjimkou války.

„Otevřít hranice je riskantní. Míra rizika ale není tak dramatická, abych to nemohl považovat za nepřijatelné,” uvedl prezident s tím, že je nízký počet pacientů s covid-19. V polovině dubna přitom Zeman uvedl, že by měli být hranice zavřené minimálně jeden rok. Svůj názor změnil po zveřejnění čísel z plošného testování občanů, kdy se ukázala nízká míra nákazy populace.

Podle Zemana stojí proti rozvolnění omezení na hranicích dva důležité argumenty. Přispět by to mohlo k další vlně koronaviru, kterou by do České republiky mohli přivézt občané, jenž přicestovali z rizikových zemí. Druhým faktorem je podle prezidenta potřeba restartování české ekonomiky. „Součástí ní je i domácí cestovní ruch. Kdyby nejeli Češi jeden rok do zahraničí, tak by pomohli domácímu cestovnímu ruchu,” dodal prezident.

Sám prezident se kromě pracovních cest do zahraničí nechystá. Účast potvrdil například na odložených oslavách 75. výročí konce druhé světové války v Moskvě. Ty by se podle všeho měly konat v září. Za turistikou ale mimo republiku nepojede. „Chystám se maximálně na svoji milovanou Vysočinu,” uvedl.

Prezident také ocenil, jak se s krizí zvládla vypořádat vláda premiéra Andreje Babiše (ANO). „Vyvedla bez předchozí zkušenosti tuto zemi z asi největší krize, když nepočítám válečnou, kterou měla v moderní historii. Za to je třeba jí poděkovat. Selhala opozice a média,“ řekl Zeman. Opoziční strany i média se podle něj omezily na “poštěkávání a obviňování z chaotičnosti”.