Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ovčáček se vyjádřil k demonstracím proti Benešové

Ovčáček o demonstracích proti Benešové: Není rok 1948, v demokracii se náměstí neustupuje

Již potřetí dnes vyjdou do ulic českých měst lidé nespokojení se současnou politickou situací, zejména s nedávným jmenováním ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Demonstrace organizované spolkem Milion chvilek pro demokracii ostře odsoudil mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.

„Každý má právo projevit svůj názor, ale ulici se neustupuje, nejsme v roce 1948,“ prohlásil Ovčáček v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu. Ve studiu se sešli spolu s organizátorem demonstrací Mikulášem Minářem, by se vyjádřili k tomu, zda je skutečně potřeba na náměstí bránit právní stát, když máme demokraticky zvolené politiky.

„Demonstruje se za nezávislost justice, ale samotná demonstrace je vlamování se do nezávislosti justičního systému. JInými slovy řečeno. Justici v této chvíli nikdo neohrožuje,“ sdělil Ovčáček. Demonstranti se podle něj snaží svými požadavky ovlivnit justici.

Organizátor Mikuláš Minář kontroval, že podstata problému je v už samotném jmenování Marie Benešové. „Nedemonstrujeme proti tomu, co by Marie Benešová hypoteticky mohla udělat. Demonstrujeme proti tomu, že se paní Benešová, žena se svou minulostí, stala ministryní spravedlnosti. Činí už dva roky kroky ve prospěch současného premiéra Andreje Babiše (ANO). Nehlasovala pro jeho vydání, říká, že si lze objednat trestní stíhání… Pan premiér měl vybrat na post ministra spravedlnosti takového kandidáta, který by byl nezávislý,“ vysvětlil Minář.

Ovčáček však výtky Mináře nepovažuje za opodstatněné. „Bylo by paradoxní, kdyby předseda vlády si vybral někoho, kdo s ním nesouzní politicky. Marie Benešová je kredibilní osoba, je to výrazná odbornice. Je to člověk, který má své názory. To, že nehlasovala pro vydání Andreje Babiše, je prostě názor,“ podotkl Ovčáček s tím, že celá záležitost je zbytečně politizovaná.