Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ovčáček dostane státní vyznamenání. Hoax, který má dostat lidi k volbám

Prezident Zeman udělí státní vyznamenání mluvčímu Ovčáčkovi. Tak zní titulek článku, který od včerejška koluje po internetu. Zveřejnil ho server Novlnky.cz, tvářící se na první pohled úplně stejně jako autentický zpravodajský web Novinky.cz. Kromě smyšleného článku nebyl na stránce umístěn žádný další obsah, odkazy však byly funkční a vedly na skutečné stránky portálu Novinky.cz.

Článek informoval o tom, že hradní mluvčí Jiří Ovčáček bude jednou z osobností, které letos 28. října obdrží z rukou prezidenta republiky státní vyznamenání. Konkrétně mělo jít o medaili Za zásluhy, udělenou za výjimečný přínos v oblasti Žurnalistiky.

Na falešných „novinkách“ nechybělo ani Ovčáčkovo „autentické“ vyjádření: „Pochopte, že rozhodnutí pana prezidenta nebudu v tomto případě šířeji komentovat. Nicméně si ho velmi vážím, ačkoliv jsem si vědom toho, že představa pražské kavárny, mainstreamových médií a politických neziskovkářů o vyznamenaných je diametrálně odlišná od představy občany zvoleného prezidenta“.

Po několika hodinách autoři usoudili, že se jejich výtvor začal dostatečně šířit a ze stránky ho stáhli. Původní text nahradili výzvou, aby lidé v lednu přišli k volbám: „Fake news? Může být realitou. Vyberte lepšího prezidenta. Prezidentské volby v ČR proběhnou 12. a 13. ledna.“