Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ovčáček prezidentem? Nevylučuji to. Byl bych vlastenecký a chránil tradiční hodnoty

Do další prezidentské volby sice zbývá ještě dlouhá doba, už teď ale začínají některé osobnosti veřejně uvažovat o možné kandidatuře. Za předpokladu, že prezidentu Miloši Zemanovi bude sloužit zdraví a senátoři neuspějí s ústavní žalobou, bude se o nové hlavě státu rozhodovat v březnu 2023.

Úvahy o prezidentském křesle na Pražském hradě už vypustili například legendární hokejový brankář Dominik Hašek, mediální magnát Jaromír Soukup či propuštěný vězeň Jiří Kajínek. V rozhovoru pro Rádio Impuls možnost kandidatury připustil i mluvčího současného prezidenta Jiří Ovčáček.

Na přímou otázku, zda si dovede představit, že by byl prezidentem, odpověděl Ovčáček jasně: „Dovedu si to představit.“ Zároveň však dodal, že v tuto chvíli o podobných věcech vůbec neuvažuje a hodlá dokončit svou misi v pozici prezidentova mluvčího.

V další otázce pak vysvětlil, jakým by případně byl prezidentem, pokud by ho lidé zvolili. „Zastával bych tradiční hodnoty, kladl bych důraz na vlastenectví, na suverenitu České republiky a na důstojnost žití občanů. Především bych kladl důraz na to, aby Česká republika byla zemí nejen suverénní, ale i přátelskou a otevřenou,“ uvedl Ovčáček.

Kandidaturu v příštích volbách nevyloučili ani kandidáti z minulého roku a momentální senátoři Jiří Drahoš, Marek Hilšer a Pavel Fischer. Shodli se však na tom, že volba prezidenta v tuto chvíli není na stole a chtějí se soustředit na práci v Senátu.