Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pavel Fischer – kandidát na prezidenta v prezidentských volbách v lednu 2023

Pavel Fischer (*26. srpna 1965) je zkušený diplomat a politik, který působil jako poradce prezidenta Václava Havla a také jako velvyslanec ve Francii a Monaku. Vystudoval obor francouzština a čeština na Univerzitě Karlově a později si doplnil vzdělání v oblasti státní správy na francouzské škole E.N.A. Je nositelem monackého Řádu svatého Karla a francouzského Řádu čestné legie. V současné době je senátorem za obvod Praha 12, zvolen byl jako nestraník.

Na prezidenta Fischer kandidoval s podporou 17 senátorů už v minulých volbách v roce 2018, kde se v prvním kole umístil na 3. místě se ziskem 10,23 % hlasů. Po skončení prvního kola vyjádřil spolu s dalšími neúspěšnými kandidáty podporu Jiřímu Drahošovi. Ještě ten samý rok v listopadu ohlásil, že se o přízeň voličů bude ucházet znovu.

Fischer je výrazným senátorem, který v uplynulých letech kritizoval Zemanovu zahraniční politiku a politické režimy v Číně a Rusku. V roce 2019 například trval na tom, aby se kvůli obchodování s čínskými firmami dnes již zesnulý nejbohatší Čech Petr Kellner účastnil slyšení v Senátu. Po loňské kauze ve Vrběticích kritizoval senátor Fischer prezidenta Zemana za to, že není schopen vykonávat úřad. Následně prosazoval vyhoštění všech pracovníků ruské ambasády s výjimkou velvyslance.

Pokud by byl Pavel Fischer zvolen prezidentem, kormidlo české zahraniční politiky by zcela jistě otočil směrem od Ruska. Kroky politiků, kteří Česko zavedli k energetické závislosti na Rusku totiž dlouhodobě kritizoval. 

„Konflikt na Ukrajině nám každopádně mnohé prozradil. Třeba to, že jsme se z hlediska energií dostali do ruské pasti a všichni, kteří nás do té pasti navedli, by z toho měli vyvodit osobní odpovědnost. V českém případě bychom se měli podívat na to, kdo prosazoval jadernou elektrárnu Dukovany s ruskou účastí, abychom si také uvědomili, že to byli lidé, kteří přestože měli potřebné informace, naprosto otevřeně prosazovali řešení, které bylo v rozporu se zájmy České republiky. Já o tom mluvím tak přísně, protože jsme v Senátu opakovaně naléhali na vládu, aby něco takového nepřipustila. Teď už aspoň nemusíme nikoho přesvědčovat, všichni to vidí,“ prohlásil například.

První kolo volby prezidenta proběhne v pátek a v sobotu 13. a 14. ledna příštího roku a případné druhé kolo pak v pátek a v sobotu 27. a 28. ledna.