Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pavel jmenuje Hladíka ministrem životního prostředí hned po inauguraci, oznámil Fiala

Nový prezident Petr Pavel jmenuje Petra Hladíka (KDU-ČSL) ministrem životního prostředí den po své inauguraci, tedy v pátek 10. března. Na tiskové konferenci po jednání s Pavlem to oznámil předseda vlády Petr Fiala (ODS). Premiér Hladíka do funkce navrhl na konci loňského roku, odmítl jej ale jmenovat dosluhující prezident Miloš Zeman. Za jeden z hlavních důvodů pro jeho nejmenování Zeman považoval podezření v souvislosti s kauzou korupce kolem přidělování městských bytů v Brně.
 
Zeman měl kromě této záležitosti k Hladíkovi i další výhrady. Má podle něj nedostatečné vzdělání v oboru životního prostředí a ve stranickém tisku publikoval inzerát, kterým hledal náměstka a další spolupracovníky pro svůj budoucí tým na ministerstvu, ač ještě nebyl jmenován. KDU-ČSL tehdy označila Zemanovo rozhodnutí Hladíka nejmenovat za protiústavní.
 
Lidovci navrhli Hladíka jako nástupce Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) loni v říjnu. U jeho nominace setrvali i poté, co policie v brněnské kauze zasahovala i v Hladíkově kanceláři a zabavila mu počítač, z ničeho jej ale neobvinila. Fiala poslal návrh na Hladíkovo jmenování Zemanovi koncem roku poté, co počkal na případný posun v kauze. 
 
Hladík Pavlovo rozhodnutí vítá. „Chci poděkovat novému panu prezidentovi, že chce takto rychle tu záležitost vyřešit. Je to dobře pro fungování ministerstva a vlády,“ okomentoval. Podle Hladíka má ministerstvo životního prostředí spoustu výzev. „Mezi prvními záležitostmi chci upravit parametry nové zelené úsporám a nové zelené úsporám light, abychom dokázali lidem mnohem více pomoci v oblasti úspor a zateplování,“ sdělil.