Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pavel pokračuje v sousedských návštěvách, v Německu ho uvítal prezident Steinmeier

Prezident Petr Pavel dnes pokračuje ve státních návštěvách sousedních států, po Slovensku a Polsku zavítal do Berlína, kde jej s vojenskými poctami přivítal jeho německý protějšek Frank-Walter Steinmeier. Přijetím v prezidentském sídle na berlínském zámku Bellevue zahájil Pavel oficiální část návštěvy, setkání obou hlav států je zároveň vrcholem této cesty. Pozdě odpoledne Pavla přijme také spolkový kancléř Olaf Scholz, toto setkání je ale označováno jako běžné bez oficialit.

Rozhovor obou hlav států podle Steinmeiera ukázal, že vztahy mezi oběma zeměmi nejsou jen dvoustranné, ale spíše mnohostranné. Poukázal přitom na pevné zakotvení obou zemí v Evropské unii a Severoatlantické alianci. České republice poděkoval za to, že na Slovensku vede mnohonárodní bojové uskupení NATO. Jeho součástí jsou také vojáci z Německa.

„Prezident Pavel a já jsme se shodli na tom, že je to přátelské a velmi úzké spojení a my oba jej v budoucnu budeme pěstovat a pečovat o něj,“ řekl Steinmeier ke vztahům mezi oběma zeměmi. Ty podle něj nikdy nebyly tak dobré jako nyní. Přátelské vztahy oba prezidenti přislíbili dále rozvíjet. I z tohoto důvodů pozval Pavel Steinmeiera ve druhé polovině roku do Prahy.

Pavel zmínil, že česká ekonomika stejně jako zahraniční obchod je s německou velice úzce provázaná. Ocenil spolupráci ministrů i přeshraniční spolupráci zejména v době covidu. „Zároveň jsme se s panem prezidentem bavili i o tom, že by bylo vhodné, abychom celý systém spolupráce zastřešili jako prezidenti tím, že se jednou za rok sejdeme a uděláme si na základě zpráv od našich vlád revizi toho, co se nám podařilo, nebo nepodařilo,“ uvedl Pavel.

Pavel následně v německé metropoli navštívil Památník berlínské zdi, kde uctil památku nejméně 140 obětí, které si bariéra vyžádala. Zde Pavel s manželkou Evou položili pietní věnec. Nedaleko od vzpomínkového místa se Pavel s první dámou také setkali s krajany. Prezident Pavel dostal obrázky malované dětmi z české školy Rhein-Main z hesenského Neu-Isenburgu.