Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pavel se v Mnichově setkal s francouzským prezidentem Macronem, řešili záruky pro Ukrajinu

Zvolený prezident Petr Pavel se na Mnichovské bezpečnostní konferenci sešel s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Macron po setkání napsal na Twitteru, že hodlá posilovat vazby pojící Francii a Česko, a zmínil také Pavlovo hrdinství, když jako velitel české jednotky zachránil v roce 1993 během konfliktu v bývalé Jugoslávii 53 francouzských vojáků.

 

Na schůzce nebyl prostor pro otázky novinářů, ale zvolený prezident ještě před odjezdem do Mnichova řekl, že tuto významnou bezpečnostní akci chce využít k navázání kontaktů pro svou budoucí roli hlavy státu.

„(Macrona) zajímaly vize mého prezidentství, k nimž patří i snaha překonávat konflikty, spojovat společnost či posílit prestiž Česka v zahraničí,“ napsal na twitteru Pavel. „Ptal jsem se na pohled Francie na mírovou dohodu a bezpečnostní záruky pro Ukrajinu, protože ukončení války je zásadní i pro nás,“ dodal. Jak francouzský prezident odpověděl už ale neřekl.

S francouzským prezidentem se před prvním kolem českých prezidentských voleb na začátku ledna krátce sešel Pavlův protikandidát a bývalý premiér Andrej Babiš. Francouzská média to tehdy spojila s Babišovou předvolební kampaní, předseda hnutí ANO pak Macrona často zmiňoval v předvolebních debatách.

Po odpoledním zahájení konference má Pavel naplánována jednání s litevským prezidentem Nausédou, s britským ministrem obrany Benem Wallacem, s běloruskou opoziční vůdkyní Svjatlanou Cichanouskou, s europoslancem Manfredem Weberem a s britským historikem Timothym Gartonem Ashem.