Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pavel vyrazil na první tuzemskou cestu, dvoudenní návštěvu Moravskoslezského kraje

Prezident Petr Pavel dnes společně s první dámou Evou Pavlovou zahájil dvoudenní návštěvu Moravskoslezského kraje. Jde o první tuzemskou cestu hlavy státu. Po své inauguraci už stihl navštívit Slovensko, v Polsko a Německo. Pavla uvítal hejtman Ivo Vondrák (dříve ANO), v plánu je i setkání ostravským primátorem Tomášem Macurou (dříve ANO). Prezident je přesvědčen, že Moravskoslezský kraj je na to lépe, než by se podle odlivu obyvatel mohlo zdát.

Po uvítání na krajském úřadu se Pavel podepsal do pamětní knihy a s manželkou převzali dary, které pro ně hostitelé připravili. Prezident dostal například dřevěné motorkářské hodinky, prezidentský pár pak i trička s kresleným slovníkem moravskoslezského nářečí. První dáma dostala knihu Šikmý kostel od Karin Lednické, která vypráví příběhy několika generací hornických rodin, a karafu ze sklárny Jakub ve Vrbně pod Pradědem.

„Prezidentovi chceme ukázat kraj nejen z pohledu, jaký tady máme v současnosti, ale i to, jaký region chceme mít. Transformace ekonomiky kraje a přechod k inovativním technologiím jsou klíčové pro rozvoj regionů označovaných jako strukturálně postižené,“ nastínil hejtman Vondrák program dvoudenní prezidentské návštěvy.

Krátce po druhé hodině odpoledne Pavel přijel na besedu se studenty Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku-Místku. Odpoledne pak navštíví továrnu Hyundai v Nošovicích a prohlédne si nově otevřený kampusu Ostravské univerzity na Černé louce v Ostravě. První den cesty pak zakončí debatou s občany v Multifunkční aule GONG v areálu někdejších železáren Dolní Vítkovice. První dáma Eva Pavlová mezitím navštíví Domov pro seniory Kamenec v Ostravě.

Pavel už v úvodu návštěvy řekl, že region má před sebou budoucnost a s transformací od své průmyslové minulosti se vyrovnává dobře. Je vidět, že se řada projektů daří, ať už je to transformace od těžkého do průmyslu lehčího s vyšší přidanou hodnotou, ať je to ochrana životního prostředí, ať je to důraz na vzdělávání, ať je to důraz na kvalitu života ve všech jeho aspektech,“ uvedl prezident. Dodal, že odliv mladých lidí je způsoben spíš „setrvačností myšlení“ než tím, že „jinde je to lepší“.