Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Penzion prezidentova kancléře Mynáře musel vrátit téměř milion korun dotace

Penzion „Malovaný“ v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, který provozuje firma hradního kancléře Vratislava Mynáře, musel vrátit téměř milion korun z třináctimilionové dotace. Podle ministerstva školství totiž porušil dotační podmínky. Případem se zabývá i policie.

Kancléřova firma Clever Management si penzion pronajímá za 30.000 ročně od místního spolku Chřibák. Ten vznikl před lety s cílem rozvíjet místní sportovní areál, který rovněž patří Mynářovi. Spolek na výstavbu penzionu před dvanácti lety obdržel dotaci 13 milionů korun od ministerstva školství, které nyní čerpání dotace podrobně zkontrolovalo. Kvůli porušení dotačních podmínek musel spolek vrátit 975.000 korun.

„MŠMT provedlo kontrolu poskytnutých prostředků spolku Chřibák a konstatovalo porušení jedné z dotačních podmínek uvedených v rozhodnutí o poskytnutí dotace,“ uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. „Ministerstvo při stanovení výše vratky přihlédlo ke skutečnosti, že poskytnuté prostředky byly použity v souladu s účelem, na který byly poskytnuty, a příjemce učinil kroky k nezmaření investice,“ doplnila mluvčí.

Firma Clever Management už v roce 2009 získala evropskou dotaci, s jejíž pomocí penzion s wellness centrem dokončila. Podle zástupců Regionálního operačního programu ale nepřiznala, že již byla na daný projekt čerpána jiná veřejná podpora. Kvůli této skutečnosti podala na Mynáře trestní oznámení také protikorupční organizace Transparency International.