Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Peroutkův článek Hitler je gentleman se nenašel, přiznal dnes prezident Zeman

Článek “Hitler je gentleman”, jehož autorem měl být novinář Ferdinand Peroutka, se podle prezidenta Miloše Zemana nepodařilo najít. A to i přesto, že Zeman za jeho nalezení vypsal odměnu 100 tisíc korun, a článek několik let hledali odborníci, dobrovolníci i hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Podle Zemana se ale našly jiné vydané Peroutkovy články na toto téma, proti nimž byl prvně jmenovaný článek docela nevinný. Prezident to ve středu řekl na dotaz při setkání se zaměstnanci firmy Fraenkische CZ v Okříškách na Třebíčsku.

Hrad dál tvrdí, že článek existuje, ale místo dokazování svého tvrzení začal předkládat jiné Peroutkovy texty, na jejichž základě by autorovi bylo možné vytýkat antisemitismus nebo servilnost vůči nacistickému režimu. Zeman zmínil třeba články „Češi, Němci a Židé”, „Dynamický život” nebo „Naše ústava”.

„Pokud si vzpomínám, tak naproti tomu ten článek Hitler je gentleman byl docela nevinný, protože akorát říkal: Věřme Adolfu Hitlerovi, on je to přece gentleman a on splní dané slovo,” řekl Zeman.

Připomeňme, že v lednu 2015 prezident při projevu k výročí konce šoa o Peroutkovi prohlásil, že napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman”. Zároveň mu přisoudil výrok „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky”. Článek se ovšem v originálním vydání časopisu nalézt nepodařilo a podle historiků ani nikdy neexistoval.

Peroutkova vnučka Terezie Kaslová se za prezidentovy výroky dožaduje omluvy. Prezident Zeman v dubnu 2015 slíbil svou omluvu, pokud se zmíněný článek nenajde. Později ale prohlásil, že se omluví jen za nenalezení textu, nikoli za výrok samotný.