Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Petr Pavel dostal od volebního úřadu pokutu 60 tisíc za netransparentní údaje o dárcích

Prezident Petr Pavel dostal pokutu od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí 60 tisíc korun, a to za netransparentní údaje o dárcích v prezidentské kampani. Pokuta 60 tisíc korun za chyby v prezidentské kampani je dosud nejvyšší, jakou kdy úřad pro dohled nad hospodařením stran udělil fyzické osobě.
 
„Úřad Petru Pavlovi uložil pokutu ve výši 60 tisíc korun za to, že přehled sponzorů, který jako kandidát zveřejnil před volbami, neobsahoval, a to bohužel ve výrazné většině případů, povinné informace. Tedy u fyzických osob datum narození a obec pobytu, u právnických osob název, IČO a sídlo,“ uvedl za volební úřad Jan Outlý.
 
Pavel pokutu obratem zaplatil a uvedl, že chyby se stávají. „Jestliže máte šest tisíc dárců a ode všech máte mít předepsaný údaj, jako je adresa a datum narození, a někdo z nich vám to nepošle, tak my nemáme páku, jak to z těch lidí dostat,“ uvedl Pavel. „Jak jsem byl upozorněn, šedesát tisíc je v podstatě standardní pokuta za drobné nesrovnalosti. Já myslím, že tohle je naprosto pochopitelné a nemám s tím sebemenší problém, protože k takovým problémům prostě dochází,“ doplnil.
 
Pokuta byla úřadem uložena dříve, než se Pavel ujal úřadu. „Proto se zde neuplatnila přestupková imunita, které jinak prezident požívá,“ vysvětlil Outlý. Předchozí nejvyšší sankce udělená dohledovým úřadem fyzické osobě činila 40 000 korun. Dostali ji dva lidé. Jedním byl bývalý premiér Jiří Paroubek, kterého úřad pokutoval také mimo jiné za nezveřejnění údajů o dárcích. Druhý člověk s udělenou pokutou 40 000 korun byl Pavel Zítko, který stejně jako Pavel chyboval v kampani pro letošní prezidentské volby.