Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Petr Pavel je na státní návštěvě Polska, prezident Duda ho přivítal s vojenskými poctami

Prezident Petr Pavel dnes zahájil státní návštěvu sousedního Polska. Ve Varšavě jej s vojenskými poctami přivítal jeho protějšek Andrzej Duda, po uvítacím ceremoniálu následovalo společné jednání obou hlav států. Hovořilo se o ekonomické spolupráci či dopravní a energetické infrastruktuře. Během odpoledne pak Pavel setká se zástupci polského parlamentu nebo české menšiny.

Duda po společném jednání s Pavlem ocenil, že Polsko bylo po pochopitelné návštěvě Slovenska hned druhou zemí, kterou Pavel po svém nástupu do úřadu navštívil. Prezidenti řešili budoucí spolupráci a oba uvedli, že se na nadcházející spolupráci těší. Mluvili například o dopravních tepnách směrem na Polsko. Také mluvili o energetické bezpečnosti a například budoucí spolupráci v oblasti LNG terminálů v Gdaňsku.

Pavel řekl, že vztah obou zemí nebyl asi nikdy tak dobrý jako teď. Válka na Ukrajině podle něj pomohla uvědomit si, jak cenná je spolupráce. Duda zmínil, že dobudování dopravního spojení prostřednictvím české D11 a polské S3 by vytvořilo důležitou spojnici obou zemí, usnadnilo Čechům návštěvy Baltského moře a pomohlo i obchodu.

Během dvoudenní návštěvy se Pavel, kterého doprovází manželka Eva, setká s předsedkyní Sejmu Elżbietou Witekovou i předsedou Senátu Tomaszem Grodzkim. V pátek bude následovat jednání s polským premiérem Mateuszem Morawieckim. Pavel zamíří rovněž na návštěvu sídla evropské agentury Frontex a letiště Rzeszów-Jasionka, které je logistickou základnou polské a americké armády.