Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Petr Pavel – kandidát na prezidenta v prezidentských volbách v lednu 2023

Petr Pavel (*1 listopadu 1961) je armádní generál Armády České republiky ve výslužbě. V letech 2012–2015 byl náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky. Mezi roky 2015 a 2018 působil ve funkci předsedy vojenského výboru NATO; stal se tak prvním zástupcem zemí bývalé Varšavské smlouvy, který nastoupil do nejvyšší vojenské funkce Severoatlantické aliance. Před rokem 1989 byl frekventantem elitní zpravodajské školy pod vojenskou rozvědkou.

Svou kandidaturu oficiálně oznámil 6. září 2021. Svou kandidaturu opírá o 81 250 podpisů od občanů. Jeho prezidentská kampaň se má slogan „Vraťme Česku řád a klid.” V rámci oznámení prohlásil: „Potřebujeme prezidenta, který bude promlouvat klidným, jasným a srozumitelným hlasem.“ Už během covidové doby založil iniciativu Spolu silnější, která pomáhala lidem v první linii pandemie.

Petr Pavel nezastírá svoje členství v KSČ za minulého režimu. Své členství označuje za pochybení, vzniklé v důsledku svého záměru dostat se k výsadkovému útvaru v Prostějově  „Dnes jsem vojákem ve výslužbě. Dál chci ale sloužit své zemi a zúročit tak své zkušenosti i kontakty z prostředí bezpečnosti a mezinárodních vztahů,“ píše Pavel na svém webu. „V letech 1985–1989 jsem byl členem KSČ. Tehdy jsem to vnímal jako součást své služby v armádě. Dnes vím, že to byla chyba,“ uvedl ke své minulosti.

Během své kariéry sloužil u výsadkového útvaru zvláštního určení (dnes speciální síly), u kterých později působil už jako velitel i v různých funkcích ve vojenském zpravodajství. Zúčastnil se mise v bývalé Jugoslávii, za kterou získala armáda i ČR mezinárodní uznání.