Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Petr Pavel odletěl na summit Rady Evropy na Island společně se slovenskou prezidentkou

Prezident Petra Pavel v úterý odletěl na Island, aby se zúčastnil summitu Rady Evropy. Pro cestu využil stejné letadlo jako slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, se kterou se už dříve rozhodli podnikat některé cesty společně, a to kvůli úspoře nákladů i emisí. Na palubu se k nim přidala i slovenská prezidentka Nataša Pirccová Musarová. Společně strávený čas využily hlavy států k třístrannému jednání.
 
„Na poslední návštěvě pana prezidenta jsme se domluvili, že budeme z úsporných a ekologických důvodů dělat některé zahraniční cesty spolu, takže teď jsem vzala pana prezidenta na společnou cestu. A na oplátku jsem zase dostala nabídku letět s panem prezidentem na summit ve Vilniusu. Je to ukázka dobrých bilaterálních vztahů. Cestou zpět vezmeme nejspíš také rakouského prezidenta a je tu už teď s námi i slovinská prezidentka. Takže je to prezidentský speciál v tom pravém slova smysl. Je to opravdu symbolické, že jsme dobří partneři,“ uvedla Zuzana Čaputová.
 
„Je to ekonomické, protože nám to ušetří peníze, a navíc nám to dává čas zkonzultovat naše postoje,“ uvedl Pavel. „Je to úspora finančních prostředků a za jedno letadlo ušetříme uhlíkovou stopu,“ dodal.
 
Prezidenti Česka a Slovenska koncem dubna spolu jeli vlakem z polského města Přemyšl na návštěvu Kyjeva. Řekli tehdy, že jejich společná cesta má i symbolický význam. Chtěli dát najevo, že země, které spolu v minulosti tvořily jeden stát, ale rozdělily se, dokážou mezi sebou mít výborné sousedské vztahy.