Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Petr Pavel se tento týden neformálně setká s prezidenty Rakouska a Maďarska

Zvolený prezident Petr Pavel bude sice oficiálně uveden do úřadu až příští čtvrtek, v mezidobí od vyhlášení výsledků voleb do slavnostní inaugurace ale rozhodně nezahálí. Kromě setkání s českými ústavními činiteli a cest po republice má v plánu se tento týden neformálně setkat s prezidenty Rakouska a Maďarska, kteří dorazí do Prahy rozloučit se s končícím prezidentem Milošem Zemanem.

Podle svého diáře, který Petr Pavel učinil veřejně přístupným, má krátké setkání s rakouským prezidentem Alexanderem Van der Bellenem v plánu ve čtvrtek. O den později má na programu i schůzku s maďarskou prezidentkou Katalin Novákovou. „Je to především neformální zdvořilostní návštěva, abychom se poznali a navázali vztahy, žádné zvláštní okruhy otázek pro tyto schůzky připraveny nejsou,“ uvedl ke schůzkám Pavel.

Jak potvrdil mluvčí současného prezidenta Miloše Zemana, prezidentka Nováková navštíví v pátek. Ovčáček již dříve uvedl, že prezident Van der Bellen do Česka přijede 1. března, se Zemanem se setká druhý den, v plánu má schůzky i s dalšími ústavními činiteli. Zeman už dříve avizoval, že Van der Bellenovi předá nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva.

Pavel má na tento týden v kalendáři také účast na zahájení výstavy motocyklů, která začne ve čtvrtek na letňanském výstavišti v Praze. V pátek také slíbil účast na debatě týdeníku Respekt v Centru současného umění DOX. Mluvit bude se šéfredaktorem Respektu Erikem Taberym.